Kasztanowiec (escyna)

Głównym składnikiem aktywnym kasztanowca (Aesculus hippocastanum) jest escyna, będąca mieszaniną triterpenowych saponin. Kasztanowiec zawiera ponadto inne farmakologicznie czynne substancje, jak np. kumaryny i flawonoidy. Badania pokazują, że wyciąg z kasztanowca posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, wpływa także korzystnie na tonus żylny. Wyniki uzyskane z randomizowanych prób klinicznych pokazały, że wyciąg z kasztanowca łagodzi dolegliwości takie jak uczucie ciężkości kończyn dolnych, obrzęk, ból. Wyciąg z kasztanowca zmniejsza objętość kończyn dolnych, obwód kostki i łydki, wykazuje ponadto znaczną skuteczność w łagodzeniu uczucia bólu i objawów świądu.

Czytaj więcej:

A.Piechal, K. Blecharz-Klin, E. Widy-Tyszkiewicz, Horse chestnut (Aesculus hippocastani) in contemporary therapy, Przew Lek 2005; 4: 74-81.

Ruszczyk kolczasty (ruskogenina)

Wyciągi z kłączy ruszczyka były stosowane w medycynie w leczeniu m.in. hemoroidów, stanów zapalnych skóry i naczyń krwionośnych jak również jako środek “czyszczący krew” i moczopędny. Obecnie badania dowiodły roli kłącza ruszczyka jako vasoprotectivum i antihaemorrhoidales. Pokazały, że podnosi ciśnienie żylne krwi, działa zwiększając napięcie ścian naczyń krwionośnych i przepływ krwi w żyłach oraz limfy. Dzięki temu zapobiega zastojom krwi i limfy oraz obrzękom i wysiękom okołonaczyniowym. Ruskogenina wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Hamuje również działanie enzymu elastazy (proteinaza). Badania udowodniły, że pobudza postsynaptyczne receptory alfa-1 i alfa-2, wzmaga uwalnianie noradrenaliny w zakończeniach nerwowych. Ważne jest, że obkurcza naczynia krwionośne i zapobiega krwawieniom występującym w trakcie zażywania preparatów antykoncepcyjnych. Ruszczcyk kolczasty posiada właściwości cytotoksyczne i przeciwhistaminowe. Nie działa na hialuronidazę.

Czytaj więcej:

http://rozanski.li/75/ruszczyk-czyli- myszoploch/

http://www.panacea.pl/articles.php?id=3207

Magnez

Na podstawie przedstawionych badań naukowych Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zatwierdził oświadczenie zdrowotne mówiące o dobroczynnym działaniu Magnezu na funkcjonowanie mięśni. Uznał za zasadne powiązanie tego działania z neurotransmisją i skurczami mięśni. Dowodzi to że zebrany i przedstawiony dorobek naukowy spełnia najwyższe kryteria, aby udowodnić pozytywny wpływ i rolę Magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Uznano za wystarczające dowody i ich wagę aby uznać rolę magnezu jaką pełni w skurczach mięśni oraz neurotransmisji.

Czytaj więcej:

Commission Regulation (EU) 432/2012 of 16/05/2012, 2009;7(9):1216, 2010;8(10):1807

Hesperydyna

Hesperydyna to związek chemiczny zaliczany do flawononów, czyli rodzaju flawonoidów. Dawniej była nazywana witaminą P2. Występuje ona w dużych ilościach w owocach cytrusów. Nazwa związku pochodzi od greckich nimf ogrodów – Hesperyd.

Ważne jest, aby hesperydyna była w postaci zmikronizowanej. Mikronizacja jest procesem, w którym cząstki stają się bardzo małe i dlatego lepiej wchłaniają się z przewodu pokarmowego, osiągając lepszą wydajność. Hesperydyna ma przede wszystkim właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne, ale również hipolipidemiczne i ochronne dla naczyń krwionośnych. Dowiedziono badaniami, że hesperydyna poprawia stan naczyń włosowatych, co pozytywnie wpływa na zmniejszenie ich przepuszczalności.

CZYTAJ WIĘCEJ:

1.Unfractionated or low molecular weight heparin for treatment of active ulcerative colitis This version published: 2015; Review content assessed as up-to- date: June 17, 2014.

2. Low molecular weight heparin for preventing vascular occlusion in replanted fingers or toes after amputation injuries This version published: 2013; Review content assessed as up-to- date: October 19, 2012.