Głównym składnikiem aktywnym kasztanowca (Aesculus hippocastanum) jest escyna, będąca mieszaniną triterpenowych saponin. Kasztanowiec zawiera ponadto inne farmakologicznie czynne substancje, jak np. kumaryny i flawonoidy. Badania pokazują, że wyciąg z kasztanowca posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, wpływa także korzystnie na tonus żylny. Wyniki uzyskane z randomizowanych prób klinicznych pokazały, że wyciąg z kasztanowca łagodzi dolegliwości takie jak uczucie ciężkości kończyn dolnych, obrzęk, ból. Wyciąg z kasztanowca zmniejsza objętość kończyn dolnych, obwód kostki i łydki, wykazuje ponadto znaczną skuteczność w łagodzeniu uczucia bólu i objawów świądu.
Czytaj więcej:
Wyciągi z kłączy ruszczyka były stosowane w medycynie w leczeniu m.in. hemoroidów, stanów zapalnych skóry i naczyń krwionośnych jak również jako środek “czyszczący krew” i moczopędny. Obecnie badania dowiodły roli kłącza ruszczyka jako vasoprotectivum i antihaemorrhoidales. Pokazały, że podnosi ciśnienie żylne krwi, działa zwiększając napięcie ścian naczyń krwionośnych i przepływ krwi w żyłach oraz limfy. Dzięki temu zapobiega zastojom krwi i limfy oraz obrzękom i wysiękom okołonaczyniowym. Ruskogenina wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Hamuje również działanie enzymu elastazy (proteinaza). Badania udowodniły, że pobudza postsynaptyczne receptory alfa-1 i alfa-2, wzmaga uwalnianie noradrenaliny w zakończeniach nerwowych. Ważne jest, że obkurcza naczynia krwionośne i zapobiega krwawieniom występującym w trakcie zażywania preparatów antykoncepcyjnych. Ruszczcyk kolczasty posiada właściwości cytotoksyczne i przeciwhistaminowe. Nie działa na hialuronidazę.
Czytaj więcej:
Na podstawie przedstawionych badań naukowych Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zatwierdził oświadczenie zdrowotne mówiące o dobroczynnym działaniu Magnezu na funkcjonowanie mięśni. Uznał za zasadne powiązanie tego działania z neurotransmisją i skurczami mięśni. Dowodzi to że zebrany i przedstawiony dorobek naukowy spełnia najwyższe kryteria, aby udowodnić pozytywny wpływ i rolę Magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Uznano za wystarczające dowody i ich wagę aby uznać rolę magnezu jaką pełni w skurczach mięśni oraz neurotransmisji.
Czytaj więcej:
Commission Regulation (EU) 432/2012 of 16/05/2012, 2009;7(9):1216, 2010;8(10):1807
Hesperydyna to związek chemiczny zaliczany do flawononów, czyli rodzaju flawonoidów. Dawniej była nazywana witaminą P2. Występuje ona w dużych ilościach w owocach cytrusów. Nazwa związku pochodzi od greckich nimf ogrodów – Hesperyd.
Ważne jest, aby hesperydyna była w postaci zmikronizowanej. Mikronizacja jest procesem, w którym cząstki stają się bardzo małe i dlatego lepiej wchłaniają się z przewodu pokarmowego, osiągając lepszą wydajność. Hesperydyna ma przede wszystkim właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne, ale również hipolipidemiczne i ochronne dla naczyń krwionośnych. Dowiedziono badaniami, że hesperydyna poprawia stan naczyń włosowatych, co pozytywnie wpływa na zmniejszenie ich przepuszczalności.
CZYTAJ WIĘCEJ: